01
Ilość zdań w tekście
1
Wykresy przedstawiają w formie graficznej wyniki testów przeprowadzonych na dostarczonym tekście. Czerwony oznacza trudny tekst do zrozumienia. Zielony łatwy.
Na podstawie skali 0-100. Wysoki wynik oznacza, że tekst jest łatwiejszy do odczytania. Niskie wyniki sugerują, że tekst jest trudny do zrozumienia. Metoda ta oblicza poziom trudności poprzez określenie średniej długości słów oraz średniej ilości zdań w tekście. Metoda ta pomimo, iż jest najstarszą to do dziś przez wielu uważana jest za najlepszą metodę określenia trudności czytanego tekstu.
206,835 - 1,015 x (słowa/zdania) - 84,6 x (sylaby/słowa)
Indeks czytelności Flescha-Kincaida jest najczęściej używaną miarą czytelności. W przeciwieństwie do Indeksu Flescha tutaj mamy skalę 0-18. W odróżnieniu od zwykłego indeksu Flescha, możemy zaobserwować tutaj 18-stopniowy poziom czytelności tekstu, gdzie stopień 0-3 to poziom zaczęcia nauki czytania książek, a poziom 15-18 to poziom studiów podyplomowych.
0.39 x (words/sentences) + 11.8 x (syllables/words) - 15.59
Indeks czytelności Fog podobnie jak inne indeksy podają wartość jak ciężki do zrozumienia jest dany tekst dla odbiorcy. Indeks ten opiera się głównie na długich słowach w tekście (4 sylaby lub więcej). Mamy tutaj 18 stopniową skalę trudności tekstu, gdzie stopień 1-6 to klasy od 1 do 6 w podstawówce, natomiast wynik 18 i wyższy to osoby z wyższym wykształceniem. Trzeba pamiętać jednak, że poziom zrozumienia treści czytanego tekstu nie zależy od samych lat edukacji, ale indywidualnie od każdego człowieka.
0.4 x ( (wyrazy/zdania) + 100 x (trudne słowa/wyrazy) )
Indeks czytelności Pisarka został wymyślony w celu sprawdzenia trudności czytanych tekstów w języku polskim, ponieważ większość indeksów była lub dalej jest dostosowana do języka angielskiego. Wzór pisarka opiera się na przeciętnej długości zdania oraz na wyrazach trudnych w zdaniu (czterosylabowych lub dłuższych). Dzięki Pisarkowi wiemy, że czasopismo ,,Tina” jest bardzo łatwa i zrozumiała dla czytelnika, natomiast ,,Biuletyn Pol. Tow. Językoznawczego” może sprawiać kłopoty nie jednemu czytelnikowi.
5.89 x (znaki/wyrazy) - 0.3 x (zdania/wyrazy) - 15.8
Indeks czytelności SMOG jest głównie stosowany do oceny złożoności czytania dokumentów w dziedzinie zdrowia. Badanie z 2010 roku opublikowane przez Journal of the Royal College of Physicians of Edinburgh, czyli czasopismo medyczne zajmujące się medycyną kliniczną, edukacją medyczną oraz historią medycyny stwierdziło, że indeks SMOG powinien być preferowaną miarą czytelności podczas oceny materiałów dotyczących zdrowia konsumentów. W porównaniu do innych indeksów, skuteczność indeksu czytelności SMOG nie została zweryfikowana statystycznie na innych językach niż angielski.
1.0430 x sqrt( 30 x trudne słowa/zdania ) + 3.1291
Indeks czytelności automated readability w skrócie ARI jest to zautomatyzowany indeks czytelności dla tekstów w języku angielskim. Podobnie jak inne indeksy czytelności daje on przybliżoną ocenę trudności do przeczytania danego tekstu. W odróżnieniu od innych systemów tutaj liczy się znaki, a nie sylaby. Im więcej znaków ma dane słowo tym jest trudniejsze. Skala w przypadku tego indeksu wynosi 1-14, a wynik można przyrównać do amerykańskiego systemu szkolnego, gdzie 1 oznacza przedszkole, a 14 college.
4.71 * (charCount / words) + 0.5 * (words / sentences) - 21.43
1
2
0
0 %
2
2