Indeks czytelności Fog podobnie jak inne indeksy czytelności podają wartość jak przystępny jest dany tekst dla odbiorcy. Podobnie jak w indeksie Flescha-Kincaida mamy tutaj 18 stopniową skalę trudności tekstu. Na samym początku indeks czytelności Fog został stworzony dla badania trudności w języku angielskim, lecz z biegiem czasu został również dostosowany do języka polskiego. W języku angielskim słowa które uważane są za trudne mają po 3 sylaby lub więcej, natomiast w języku polskim wyrazy trudne są 4-sylabowe i dłuższe. Najważniejszymi rzeczami które obliczają poziom trudności w indeksie Fog są:
liczba wszystkich słów w tekście
liczba długich słów w tekście (co najmniej 4 sylaby)
liczbę zdań w tekście
A wzór dzięki któremu możemy obliczyć wartość Fog wygląda następująco:
Trzeba pamiętać jednak, że poziom zrozumienia treści czytanego tekstu nie zależy od samych lat edukacji, ale indywidualnie od każdego człowieka na przykład: jak mocno rozwinięte jest nasze słownictwo oraz jaką posiadamy wiedzę w temacie o którym właśnie czytamy tekst.
Przykładami w których obliczono poziom czytelności tekstu są na przykład:
-
Dziennik ,,Fakt” - jest to ogólnopolski dziennik wydawany od 2003 roku podaje codziennie wiadomości z całego kraju i świata. Indeks czytelności który został wyliczony dla niego jest na poziomie około 7.
-
Tygodnik Newsweek - amerykański tygodnik społeczno-polityczny który przedstawia co tydzień wydarzenia z całego kraju jak i świata z różnych dziedzin życia. Poziom czytelności tego tygodnika został oszacowany na poziomie 12.
-
Artykuły prawne różnego rodzaju posiadają Fog na poziomie około 20.